- This 41mm Doppio watch set combines a harmonious blend of vintage charm and sleek minimalism. Its standout feature is the concave blue circular-brushed dial.
- The design plays with the concept of duality featuring double lines on the hands and indexes and on the tip of the second-hand.
- The watch boasts the original 1951 MONDAINE logo engraved on the caseback, celebrating its rich heritage.
- The date window and water-resistance up to 5 ATM add practical functionality to the timepiece.
- A additional stainless-steel mesh bracelet allowing you to easily change the look of your watch.
- The timepiece seamlessly merges heritage with innovation reflecting yet again its chore theme of duality.
- A swiss made watch.
- The mechanism used is an 515 RL swiss quartz movement completed with power reserve of 45 months.
- Premium double-domed sapphire crystal glass with anti-reflective coating provides better protection from scratches in your daily life.
- Displays date at the 3 o'clock position.
- A 316L stainless-steel case watch.
- Blue vegan grape leather strap finished with a steel polished buckle clasp and easily change strap to ensure security on the wrist.
- 2 years manufacturer warranty.
| Warranty | 2 years |
| Edition | Doppio |
| Dial Colour | Blue |
| Date Feature | Date display at the 3 o'clock position |
| Usually For | Men |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Water Resistancy | 50 Metres |
| Case Width | 41mm |
| Case Thickness | 8.5mm |
| Case Shape | Round |
| Case Back | Pressed |
| Case Material | 316L Stainless-steel |
| Band Material | Leather |
| Band Width | 20mm |
| Clasp Type | Buckle Clasp |
| Crown | Security Gasket |
| Movement | Quartz |
| Calibre | 515 RL |
| Power Reserve | 45 Months |

+441908983500
WhatsApp
Sign-up to our newsletter