- Eco-Drive technology powers the watch by light. With this eco-friendly feature, you never need to replace the battery, also helping maintain the water resistancy of the watch.
- Citizen Eco-Drive ISO-Certified diver's watch. This beautifully designed watch is water resistant to 200 metres, making it perfect for professional divers and casual divers alike.
- A black dial Citizen Men's watch.
- The easy to read dial features luminous indexes and hands.
- Featuring a screw down crown for enhanced water resistance and protection.
- The uni-directional bezel is must have safety feature for all divers. This bezel is locked to move only clockwise, ensuring that divers stay within their safe diving limits.
- Power reserve is six months when fully charged.
- Stainless-steel case watch.
- Silver stainless-steel bracelet finished with a deployment clasp to ensure security on the wrist.
- Displays date at the 3 o'clock position.
- To show our confidence in the watch, 6-year guarantee included for extra peace of mind. 5-year guarantee included with the purchase. Get an additional 1 year guarantee by registering your watch with Citizen.
| Warranty | 6 years (5 years included + 1 year by registration) |
| Usually For | Men |
| Water Resistancy | 200 Metres |
| Dial Colour | Black |
| Date Feature | Date display at the 3 o'clock position |
| Glass | Mineral Crystal |
| Case Width | 44mm |
| Case Thickness | 12mm |
| Case Shape | Round |
| Case Back | Screwed |
| Case Material | Stainless-steel |
| Band Colour | Silver |
| Band Material | Stainless-steel |
| Band Width | 22mm |
| Band Type | Bracelet |
| Clasp Type | Deployment Clasp |
| Bezel | Uni-directional |
| Bezel Material | Stainless-steel |
| Crown | Pull Crown |
| Movement | Eco-Drive |
| Calibre Number | E168 |
| Accuracy | +- 15 Seconds Per Month |
| Power Reserve | 6 Months |

+441908983500
WhatsApp
Sign-up to our newsletter