- This 36mm Jacqueline features a sunray dial.
- A red dial Fossil Ladies watch.
- Battery Type: SR621SW.
- The dial features three hands and hour markers.
- Strap Inner Circumference: 175 +/- 5 mm.
- Rose Gold stainless-steel case watch.
- Rose Gold-Tone stainless-steel bracelet finished with a deployant clasp to ensure security on the wrist.
- 2-year manufacturer warranty.
| Warranty | 2 years |
| Dial Colour | Red |
| Usually For | Ladies |
| Water Resistancy | 50 Metres |
| Case Colour | Rose Gold |
| Case Width | 36mm |
| Case Thickness | 8mm |
| Case Shape | Round |
| Case Material | Stainless-steel |
| Band Colour | Rose Gold-Tone |
| Band Material | Stainless-steel |
| Band Width | 14mm |
| Band Type | Bracelet |
| Clasp Type | Deployant |
| Movement | Quartz |

+441908983500
WhatsApp

























Sign-up to our newsletter