- Displays date at 3 o'clock position.
- The dial features three hands and numerical hour markers.
- Black stainless-steel case watch.
- Black stainless-steel bracelet finished with a single pusher foldover clasp to ensure security on the wrist.
- 100 metres water-resistant.
- 2-year manufacturer warranty.
| Warranty | 2 years |
| Dial Colour | Black |
| Date Feature | Date of display at 3 o'clock position |
| Usually For | Men |
| Water Resistancy | 100 Metres |
| Case Colour | Black |
| Case Width | 40mm |
| Case Shape | Round |
| Case Material | Stainless-steel |
| Band Colour | Black |
| Band Material | Stainless-steel |
| Band Width | 22mm |
| Interchangeable Compatibility | 22mm |
| Strap Inner Circumference | 200 +/- 5mm |
| Band Type | Bracelet |
| Clasp Type | Foldover Clasp |
| Movement | Quartz |

+441908983500
WhatsApp
Sign-up to our newsletter