- Go casual with this stainless-steel watch.
- A silver dial with blue crystal Fossil Men's watch.
- The strap has silver-tone stud detail and gives this watch a sporty look you'll love.
- This watch features a 24-hour format at the 3 o'clock position, stopwatch minute hand at the 9 o'clock position and stopwatch second hand at the 6 o'clock position.
- The easy to read dial features three hands and index hour markers.
- Battery Type: SR621SW.
- Strap Inner Circumference: 200 +/- 5 mm.
- Displays date between the 4 and 5 o'clock position.
- 100 metres water resistant watch.
- Silver stainless-steel case watch.
- Black leather strap finished with a buckle clasp to ensure security on the wrist.
- 2-year manufacturer warranty.
| Warranty | 2 years |
| Dial Colour | Silver |
| Date Feature | Date display between the 4 and 5 o'clock position. |
| Usually For | Men |
| Water Resistancy | 100 Metres |
| Case Colour | Silver |
| Case Width | 45mm |
| Case Thickness | 12mm |
| Case Shape | Round |
| Case Material | Stainless-steel |
| Band Colour | Black |
| Band Material | Leather |
| Band Width | 22mm |
| Clasp Type | Buckle Clasp |
| Movement | Quartz |

+441908983500
WhatsApp

























Sign-up to our newsletter