- Japanese Zen Garden Design.
- The Japanese garden: a well-known and much admired aspect of Japanese culture, inspiring this new Presage collection.
- The dial’s depth and rich texture echoes a Karesansui or Zen garden in which gravel is raked into serene patterns like waves or rippling water.
- The clear layout echoes the free, uncluttered space and the contrast of light and shadow.
- Seiko Presage: Timeless looks, precisely Japanese mechanical timekeeping. Minimalistic watch designs with a distinct Japanese aesthetic.
- Every Presage watch features one of Seiko's tried and trusted mechanical calibres and is made in Seiko's own facilities in Japan, offering high quality and value.
- The mechanism used is an in-house-built 4R38 automatic movement and manual winding. This calibre movement is complete with 24 Jewels and a 41-hour power reserve.
- A cream dial Seiko Men's watch.
- The dial features three hands and roman numeral hour markers.
- Premium dual-curved sapphire crystal glass provides better protection from scratches in your daily life.
- See-through case back.
- Stop second hand function.
- Silver stainless-steel case watch.
- Brown calfskin leather strap finished with a three-fold clasp to ensure security on the wrist.
- Displays open heart dial at the 9 o'clock position.
- 2-year manufacturer warranty, extended to 3 years through the WatchO Extended Warranty offer.
| Warranty | 2 years + 1 year extended from WatchO |
| Edition | Seiko Presage Japanese Garden |
| Usually For | Men |
| Water Resistancy | 30 Metres |
| Dial Colour | Cream |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Case Colour | Silver |
| Case Width | 38.3mm |
| Case Thickness | 11.2mm |
| Case Shape | Round |
| Case Back | Screw case back |
| Case Material | Stainless-steel |
| Band Colour | Brown |
| Band Material | Calfskin Leather |
| Band Width | 22mm |
| Clasp Type | Three-Fold Clasp |
| Bezel | Fixed |
| Bezel Colour | Silver |
| Bezel Material | Stainless-steel |
| Movement | Automatic |
| Calibre | 4R38 |
| Jewels | 24 Jewels |
| Power Reserve | 41 hours |

+441908983500
WhatsApp
Sign-up to our newsletter