- The Storm Styro is a classic-looking watch with a modern twist.
- Storm watches are made from high-quality sustainable materials which are responsibly sourced and recyclable.
- A quartz movement watch.
- Mineral Glass: Hard mineral glass protects the watch from unsightly damage.
- The easy to read dial features luminous details.
- The dial features a photochromic lens that changes colour with a turn of the wrist or reflection of light.
- A stainless-steel case and case back.
- An interchangeable stainless-steel black mesh bracelet finished with a 20mm mesh clasp to ensure security on the wrist.
- 2-year warranty.
| Warranty | 2 years |
| Edition | Styro |
| Dial Colour | Slate Red |
| Usually For | Men |
| Glass | Mineral Glass |
| Water Resistancy | 50 Metres |
| Case Width | 45mm |
| Case Back | Stainless-steel |
| Case Material | Stainless-steel |
| Band Material | Stainless-steel Mesh |
| Band Width | 22mm |
| Band Type | Bracelet |
| Clasp Type | 20mm Mesh Clasp |
| Movement | Quartz |
| Battery Type | Standard |

+441908983500
WhatsApp
Sign-up to our newsletter