- Limited Edition watch, Limited to 1000 pieces.
- A Swiss-made watch.
- The mechanism used is BALL RR1101-C chronometer-certified COSC automatic movement.
- Premium anti-reflective sapphire crystal glass provides better protection from scratches in your daily life.
- 28 micro gas tubes on hour, minute and second hands and dial for night reading capability.
- Displays the date at the 3 o'clock position.
- A 904L stainless-steel case with screwed-in crown.
- A 904L stainless-steel bracelet finished with a folding buckle clasp to ensure security on the wrist.
- Amortiser patented anti-shock system.
- 5,000Gs shock resistance.
- 100 metres water-resistant.
- 4-year warranty, extended to 5 years through the Extended Warranty offer.
| Warranty | 4 years + 1 year extended from WatchO |
| Edition | Engineer lll |
| Dial Colour | Ice Blue |
| Date Feature | Date display at the 3 o'clock position |
| Usually For | Men |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Water Resistancy | 100 Metres |
| Case Width | 36mm |
| Case Thickness | 11.5mm |
| Case Shape | Round |
| Case Material | 904L Stainless-steel |
| Band Material | 904L Stainless-steel |
| Band Width | 20mm |
| Band Type | Bracelet |
| Clasp Type | Folding Buckle Clasp |
| Crown | Screwed-in crown |
| Movement | Automatic |
| Calibre | BALL RR1101-C |
| Magnetic Resistance | 80,000A/m |

+441908983500
WhatsApp

























Sign-up to our newsletter