- A swiss made watch.
- The iconic yellow HMSD dial DOXA men's watch.
- The mechanism used is swiss mechanical automatic, self-winding movement. This calibre movement is complete with a 38-hour power reserve.
- Anti-reflective sapphire crystal glass delivers enhanced scratch resistance for reliable everyday protection.
- The easy to read dial features luminous indexes and hands.
- The uni-directional rotating bezel: The precise and safe operation of the uni-directional bezel prevents accidental rotation. This is to prevent the watch from displaying the elapsed time shorter than it actually is.
- Displays date at the 3 o'clock position.
- The dial features three hands and hour markers.
- A 316L stainless-steel case watch.
- A yellow FKM rubber strap with a secure pin-buckle clasp for comfortable all-day wear.
- 200 metres water-resistant.
- 2 years internantional warranty.
| Warranty | 2 years |
| Edition | SUB 200 |
| Dial Colour | Yellow |
| Date Feature | Date display at the 3 o'clock position |
| Usually For | Men |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Water Resistancy | 200 Metres |
| Case Width | 42mm |
| Case Thickness | 13.8mm |
| Case Back | Screw-down |
| Case Material | 316L Stainless-steel |
| Band Colour | Yellow |
| Band Material | Rubber |
| Band Width | 19mm |
| Clasp Type | Pin-Buckle |
| Bezel | Unidirectional |
| Crown | Screw-down |
| Movement | Automatic |
| Power Reserve | 38 Hours |

+441908983500
WhatsApp
Sign-up to our newsletter