- This 38mm Jacqueline features a cd finish dial and multifunction movement.
- A silver dial Fossil Ladies watch.
- Battery Type: SR621SW.
- The dial features three hands and hour markers.
- This watch features a 24-hour format at the 6 o'clock position, date at the 12 o'clock position and days of the week at the 9 o'clock position.
- Strap Inner Circumference: 175 +/- 5 mm.
- Rose Gold stainless-steel case watch.
- Blue leather strap finished with a single prong buckle clasp to ensure security on the wrist.
- 2-year manufacturer warranty.
| Warranty | 2 years |
| Dial Colour | Silver |
| Date Feature | Date display at the 12 o'clock position |
| Day Feature | Day display at the 9 o'clock position |
| Usually For | Ladies |
| Water Resistancy | 50 Metres |
| Case Colour | Rose Gold |
| Case Width | 38mm |
| Case Thickness | 8.4mm |
| Case Shape | Round |
| Case Material | Stainless-steel |
| Band Colour | Blue |
| Band Material | Leather |
| Band Width | 16mm |
| Clasp Type | Single Prong Buckle Clasp |
| Movement | Quartz |

+441908983500
WhatsApp

























Sign-up to our newsletter