- Art Deco meets American Classic style in the new Hamilton Boulton.
- Boulton has been a mainstay of the Hamilton collection since it first appeared in 1940.
- Reimagined for the twenty-first century, the Boulton offers the Hamilton American Classic look that never goes out of style.
- A Swiss made watch.
- The mechanism used is an 980.163 quartz movement.
- Premium sapphire crystal glass provides better protection from scratches in your daily life.
- The dial features two hands and Roman numeral hour markers with a round second-counter at 6 o'clock position.
- A stainless-steel case watch.
- A calf leather strap finished with a pin buckle clasp to ensure security on the wrist.
- 2 years international warranty.
| Warranty | 2 years |
| Edition | Classic Boulton |
| Dial Colour | Silver |
| Usually For | Ladies |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Water Resistancy | 50 Metres |
| Case Colour | Silver |
| Case Width | 27mm |
| Case Thickness | 8.21mm |
| Case Material | Stainless-steel |
| Band Colour | Blue |
| Band Material | Calf Leather |
| Band Width | 18mm |
| Band Type | Strap |
| Clasp Type | Pin Buckle |
| Movement | Quartz |
| Calibre | 980.163 |

+441908983500
WhatsApp

























Sign-up to our newsletter