- Experience precision at its finest with the 40mm Jazzmaster Open Heart, featuring a dial that reveals the intricate beauty of its inner mechanics.
- Showcasing Hamilton's evolving craftsmanship and meticulous attention to detail.
- A swiss made watch.
- A white cut-out dial Hamilton men's watch.
- The mechanism used is H-10-S swiss automatic movement complteted with 25 jewels and power reserve of 80-hour.
- An anti-reflection sapphire crystal offers enhanced scratch resistance for everyday wear.
- The easy to read dial features nivachron indexes and hands.
- The dial features three hands and hour markers.
- A stainless-steel case watch.
- A brown calf leather strap finished with a pin buckle clasp to ensure security on the wrist.
- 2 years International Warranty.
| Warranty | 2 years |
| Edition | Jazzmaster |
| Dial Colour | White |
| Usually For | Men |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Water Resistancy | 50 Metres |
| Case Width | 40mm |
| Case Thickness | 11.05mm |
| Case Back | Open |
| Case Material | Stainless-steel |
| Band Colour | Brown |
| Band Material | Stainless-steel |
| Band Width | 18mm |
| Band Type | Leather |
| Clasp Type | Pin Buckle |
| Movement | Automatic |
| Calibre | H-10-S |
| Power Reserve | 80 Hours |

+441908983500
WhatsApp
Sign-up to our newsletter