- A watch that balances color and elegance with ease.
- Its ultra-flat case with brushed and polished finishing frames the minimalist design.
- A swiss made watch.
- A blue dial Hamilton men's watch.
- The mechanism used is F05.105 swiss quartz movement.
- Premium sapphire crystal glass provides better protection from scratches in your daily life.
- The dial features three skeletonised dauphine hands and hour markers.
- A stainless-steel case watch.
- A stainless-steel bracelet finished with a butterfly clasp to ensure security on the wrist.
- 2 years international warranty.
| Warranty | 2 years |
| Edition | Jazzmaster |
| Dial Colour | Blue |
| Usually For | Men |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Water Resistancy | 50 Metres |
| Case Width | 40mm |
| Case Thickness | 7.8mm |
| Case Material | Stainless-steel |
| Band Material | Stainless-steel |
| Band Width | 20mm |
| Band Type | Bracelet |
| Clasp Type | Butterfly Clasp |
| Bezel Material | Stainless-steel |
| Movement | Quartz |
| Calibre | F05.105 |

+441908983500
WhatsApp

























Sign-up to our newsletter