- Innovative, adventurous and accurate. It's what pilots need in a timepiece and Hamilton always delivers.
- The Khaki X-Wind features the first ever drift angle calculator to appear in a watch and helps pilots accurately calculate how crosswinds will affect their journey.
- With a technical look and automatic movement that also suits urban aviators down to the ground it's the perfect everyday co-pilot.
- A Swiss made watch.
- The mechanism used is an in-house-built H-21 automatic movement. This calibre movement is complete with 25 Jewels and a 60-hour power reserve.
- Premium sapphire crystal glass provides better protection from scratches in your daily life.
- Displays date and days of the week at the 9 o'clock position.
- The dial features three hands and Arabic numeral hour markers.
- Stainless-steel case watch.
- An open case back and screw down crown watch.
- Brown cow leather strap finished with a pin buckle clasp to ensure security on the wrist.
- 100m water-resistant watch.
- 2 years international warranty.
| Warranty | 2 years international warranty |
| Edition | Khaki Aviation |
| Dial Colour | Black |
| Date Feature | Date display at the 9 o'clock position |
| Day Feature | Day display at the 9 o'clock position |
| Usually For | Men |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Water Resistancy | 100 Metres |
| Case Width | 44mm |
| Case Thickness | 15.55mm |
| Case Shape | Round |
| Case Back | Open Case Back |
| Case Material | Stainless-steel |
| Band Colour | Brown |
| Band Material | Cow Leather |
| Band Width | 22mm |
| Clasp Type | Pin buckle Clasp |
| Crown | Screw Down Crown |
| Movement | Automatic |
| Calibre | H-21 |
| Jewels | 25 |
| Power Reserve | 60 Hours |

+441908983500
WhatsApp

























Sign-up to our newsletter