- The Khaki Field Mechanical Power Reserve honors the heritage design and essential functionality of the Khaki family, while introducing modern features and the latest in watchmaking technology and innovation.
- With a new movement developed by ETA exclusively for Hamilton, it allows the power reserve to be visualised directly on the dial for the first time.
- Fitted with a dial that proudly displays the power reserve, featuring "F" for full and "E" for empty to highlight this practical, utility-focused feature.
- A swiss made watch.
- A white dial Hamilton men's watch.
- The mechanism used is H-23 mechanical movement. This calibre movement is complete with 80 hours power reserve.
- A sapphire crystal glass with an anti-reflective coating enhances scratch resistance and ensures clearer visibility for everyday use.
- The dial offers excellent readability with applied nivachron super-luminova indexes and hands.
- The dial features four hands and hour markers.
- A stainless-steel case watch.
- A stainless-steel bracelet finished with a folding clasp to ensure security on the wrist.
- 100 metres water-resistant.
- 2 years international warranty.
| Warranty | 2 Years |
| Edition | Khaki Field |
| Dial Colour | White |
| Usually For | Men |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Water Resistancy | 100 Metres |
| Case Width | 40mm |
| Case Thickness | 11.95mm |
| Case Material | Stainless-steel |
| Band Material | Stainless-steel |
| Band Width | 20mm |
| Band Type | Bracelet |
| Clasp Type | Folding Clasp |
| Movement | Mechanical |
| Calibre | H-23 |
| Power Reserve | 80 Hours |

+441908983500
WhatsApp

























Sign-up to our newsletter