- Inspired by the FAPD 5101 navigator's watch issued to U.S. Air Force crews around 1970, the revives the rugged simplicity of a true military tool.
- Produced exclusively in 2026, this special edition piece honors Hamilton's military heritage with authentic, purpose built detail.
- A swiss made watch.
- A black dial Hamilton men's watch.
- The mechanism used is H-50 mechanical movement.
- A acrylic box glass provides better protection from scratches in your daily life.
- The easy to read dial features Super LumiNova Grade X2 indexes and hands.
- The dial is designed with three hands and arabic numeral hour markers.
- A stainless-steel case watch.
- A khaki green cotton textile NATO strap secured with a pin buckle clasp for a comfortable and reliable fit on the wrist.
- 100 metres water-resistant.
- 2 Years International warranty.
| Warranty | 2 years |
| Edition | Khaki Field |
| Dial Colour | Black |
| Usually For | Men |
| Glass | Acrylic Crystal |
| Water Resistancy | 100 Metres |
| Case Width | 36mm |
| Case Thickness | 10.2mm |
| Case Material | Stainless-steel |
| Band Colour | Green |
| Band Material | Nato |
| Band Width | 18mm |
| Clasp Type | Pin Buckle |
| Movement | Mechanical |
| Calibre | H-50 |

+441908983500
WhatsApp
Sign-up to our newsletter