- Swiss-made watch, built to the highest quality.
- Constant night visibility for up to 25 years.
- A black dial Luminox Men's watch.
- Black carbon case watch.
- Black rubber strap finished with a buckle clasp to ensure security on the wrist.
- Uni-directional rotating bezel.
- Double-security gasket crown.
- 100 metres water resistant.
- The dial features three hands and arabic numeral hour markers.
- Displays date at the 3 o'clock position.
- Hardened mineral crystal glass.
- 2-year manufacturer warranty, extended to 3 years through the WatchO Extended Warranty offer.
| Warranty | 2 years + 1 year extended from WatchO |
| Edition | Leatherback Sea Turtle |
| Usually For | Men |
| Water Resistancy | 100 Metres |
| Dial Colour | Black |
| Date Feature | Date display at the 3 o'clock position |
| Glass | Mineral |
| Case Colour | Black |
| Case Material | Carbon |
| Case Width | 39mm |
| Case Thickness | 12mm |
| Case Shape | Round |
| Case Back | Screw-On Caseback |
| Band Colour | Black |
| Band Material | Rubber |
| Band Width | 19mm |
| Clasp Type | Buckle |
| Movement | Quartz |
| Crown | Double-Security Gasket |
| Bezel | Uni-directional Rotating |
| Bezel LLT | Blue Super-LumiNova |
| LLT on Dial 12H | Orange |
| LLT on Dial 1-11H | Green |
| LLT on Hour Hand | Green |
| LLT on Minute Hand | Orange |
| Illumination | Night Vision Tubes (25 years) |

+441908983500
WhatsApp
Sign-up to our newsletter