- Swiss-made watch, built to the highest quality.
- Constant night visibility for up to 25 years.
- This watch from the Luminox collection features a black dial with arabic numeral hour markers and the "Luminox" logo at the 12 o'clock.
- Ultra-light carbon compound case.
- Black polyurethane strap watch with buckle clasp.
- This watch has a luminescent filling in the hands, making the watch easier to see in poor lighting.
- Uni-directional rotating bezel with compass & world time zones.
- Sapphire crystal glass with anti-reflective coating provides better protection from scratches in your daily life.
- Protected double-security gasket crown.
- Tachymeters to measure walking speed in km.
- Displays date at the 4 o'clock position.
- The watch has Chronograph and Alarm function.
- Second time GMT display.
- The black styling of this watch make for a bold piece, perfect for any occasion.
- Swiss quartz movement.
- 100 metres water resistance.
- Case Diameter: 48mm.
- 2-year manufacturer warranty, extended to 3 years through the WatchO Extended Warranty offer.
| Warranty | 2 years + 1 year extended from WatchO |
| Usually For | Men |
| Water Resistancy | 100 Metres |
| Dial Colour | Black |
| Date Feature | Date display at the 4 o'clock position |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Case Colour | Black |
| Case Width | 48mm |
| Case Thickness | 15mm |
| Case Shape | Round |
| Case Material | Carbon Compound |
| Case Bezel | Uni-directional rotating |
| Case Back | Screw on Caseback |
| Band Colour | Black |
| Band Material | Polyurethane |
| Band Width | 24mm |
| Clasp Type | Buckle |
| Bezel LLT | Yellow |
| LLT on Dial 12H | Yellow |
| LLT on Dial 1-11H | Yellow/Ice Blue |
| LLT on Hour hand | Ice Blue |
| LLT on Minute hand | Ice Blue |
| Illumination | Night Vision Tubes (25 years) |
| Movement | Quartz |
| Crown | Double-Security Gasket |

+441908983500
WhatsApp

























Sign-up to our newsletter