- Tastefully simple in design, this timepiece is presented in a stunning European-exclusive colourway.
- The ever-popular AC0F family has been a staple within the Orient Collection for many years.
- This new version features a brand new eye-catching dial colour and the same simple, practical design.
- This new model is perfect for value-conscious customers seeking a genuine timepiece that delivers exceptional value for money.
- A blue HMSD dial Orient men's watch.
- The watch is powered by the F6722 automatic movement, featuring 22 jewels and a 40-hour power reserve.
- Premium sapphire crystal glass provides better protection from scratches in your daily life.
- Displays date at the 3 o'clock position.
- The dial features three hands and stroke hour markers.
- A stainless-steel case watch.
- Blue leather strap finished with a closure to ensure security on the wrist.
- 1 year manufacturer warranty.
| Warranty | 1 year |
| Dial Colour | Blue |
| Date Feature | Date display at the 3 o'clock position |
| Usually For | Men |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Water Resistancy | 50 Metres |
| Case Width | 42mm |
| Case Thickness | 11.7mm |
| Case Back | Exhibition |
| Case Material | Stainless-steel |
| Band Colour | Blue |
| Band Material | Leather |
| Band Width | 22mm |
| Movement | Automatic |
| Calibre | F6722 |
| Jewels | 22 |
| Power Reserve | 40 Hours |

+441908983500
WhatsApp
Sign-up to our newsletter