- A white dial Seiko Men's watch.
- Displays date at the 3 o'clock position.
- The dial features three hands and hour markers.
- See-through case back.
- 100 metres water-resistant.
- Silver stainless-steel case watch.
- Silver stainless-steel bracelet finished with a deployment clasp to ensure security on the wrist.
- Hardlex crystal lens.
- 2-year manufacturer warranty.
| Warranty | 2 years |
| Edition | Seiko Automatic |
| Dial Colour | White |
| Date Feature | Displays date at the 3 o'clock position |
| Usually For | Men |
| Glass | Hardlex |
| Water Resistancy | 100 Metres |
| Case Colour | Silver |
| Case Width | 42mm |
| Case Thickness | 13mm |
| Case Shape | Round |
| Case Material | Stainless-steel |
| Band Colour | Silver |
| Band Material | Stainless-steel |
| Band Width | 20mm |
| Band Type | Bracelet |
| Clasp Type | Deployment Clasp |
| Movement | Automatic |

+441908983500
WhatsApp
Sign-up to our newsletter