- This watch from the Seiko collection features a black dial with silver hands and hour markers and the "Seiko" logo at the 3 o'clock.
- Displays date at the between 4 and 5 o'clock, the minute is shown at the 12 o'clock, the second is shown at the 6 o'clock and 12-hour indicator at the 9 o'clock position.
- Fitted with stainless-steel case and powered by a quartz movement.
- Black silicone strap finished with a buckle clasp to ensure security on the wrist.
- This watch has a luminescent filling in the hands, making the watch easier to see in poor lighting.
- Watch bezel is marked with a tachymeter scale, which in combination with the second hand allows to calculate the average speed of movement.
- The black and silver styling of this watch make for a bold piece, perfect for any occasion.
- Made to survive stresses of daily life and for everything from laundry and washing your hands, to getting caught in true British rain, this watch is 100 metres water resistant.
- 2-year manufacturer warranty, extended to 3 years through the WatchO Extended Warranty offer.
| Warranty | 2-years + 1-year from WatchO |
| Usually For | Men |
| Water Resistancy | 100 Metres |
| Dial Colour | Black |
| Date Feature | Date display at the between 4 and 5 o'clock position |
| Glass | Hardlex |
| Case Width | 46mm |
| Case Thickness | 16mm |
| Case Shape | Round |
| Case Material | Stainless-steel |
| Band Colour | Black |
| Band Material | Silicone |
| Band Width | 20mm |
| Clasp Type | Buckle |
| Movement | Quartz |
| Caliber | 8T67 |
| Bezel Function | Tachymeter |

+441908983500
WhatsApp

























Sign-up to our newsletter