- Every Presage watch features one of Seiko's tried and trusted mechanical calibres and is made in Seiko's own facilities in Japan, offering high quality and value.
- The mechanism used is an in-house-built 4R35 automatic movement and manual winding. This calibre movement is complete with 23 Jewels and a 41-hour power reserve.
- A white dial Seiko Men's watch.
- The dial features silver three hands and indexes.
- Stop second hand function.
- See-through case back.
- Premium sapphire crystal glass with anti-reflective coating provides better protection from scratches in your daily life.
- Silver stainless-steel case watch.
- Silver stainless-steel bracelet finished with a three-fold clasp to ensure security on the wrist.
- Displays date at the 3 o'clock position.
- 2-year manufacturer warranty, extended to 3 years through the WatchO Extended Warranty offer.
| Warranty | 2 years + 1 year extended from WatchO |
| Edition | Presage |
| Usually For | Men |
| Water Resistancy | 30 Metres |
| Dial Colour | White |
| Date Feature | Date display at the 3 o'clock position |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Case Colour | Silver |
| Case Width | 38.3mm |
| Case Thickness | 11.2mm |
| Case Shape | Round |
| Case Back | Screw |
| Case Material | Stainless-steel |
| Band Colour | Silver |
| Band Material | Stainless-steel |
| Band Width | 20mm |
| Band Type | Bracelet |
| Clasp Type | Three-fold Clasp |
| Bezel Material | Stainless-steel |
| Crown | Pull Crown |
| Movement | Automatic |
| Calibre | 4R35 |
| Jewels | 23 |
| Power Reserve | 41 Hours |
| Accuracy | +45 to -35 seconds per day |

+441908983500
WhatsApp

























Sign-up to our newsletter