- A G-Shock in a stainless steel design. Known as the G-Steel, this is one particularly tough watch, Casio’s outstanding shock resistance wrapped in a tough stainless steel case makes for a formidable looking piece.
- Radio controlled for accurate timing. In many countries, it also sets itself automatically to summer and winter time, and splits time zones across countries (U.S.A. & Russia for example.)
- Solar powered watch: Eco-friendly and does not need to change battery. Only requires a few minutes of light every now and then to keep it on track.
- Metal bracelet with G-Shock face and black dial gives this G-Shock watch a classier look.
- Classic analogue and digital combination.
- 200 Metres water resistant: suitable for shower, swimming & snorkelling.
- LED Light is a lot stronger than most lights used in watches, making it a lot clearer and brighter, whenever you need it.
- 3 year warrenty for extra peace of mind.
- Once the battery is fully charged by light, the watch keeps going for up to 23 months thanks to the power saving feature.
For a complete pdf manual for this watch, click here
| Warranty | 2-year warranty + 1-year from WatchO |
| Edition | G-Steel |
| Usually For | Men |
| Water Resistancy | 200 Metres |
| Radio-Controlled | Multi-Band 6 |
| Dial Colour | Black |
| Dial Width | 35mm |
| Glass | Hardened mineral glass |
| Case Colour | Silver |
| Case Width | 50mm |
| Case Thickness | 16mm |
| Case Material | Stainless-steel |
| Band Colour | Silver |
| Band Material | Stainless-steel |
| Clasp Type | Fold-over clasp |
| Date Feature | Via digital screen |
| Day Feature | Via digital screen |
| Bezel | Standard |
| Bezel Function | None |

+441908983500
WhatsApp

























Sign-up to our newsletter