- This limited edition watch is part of the Presage "Craftsmanship" Classic Series, which features timepieces created by talented Japanese artisans to enhance Seiko's proficiency in watchmaking.
- Arita, a small town in Kyushu – third largest island in southwest Japan, came to prominence in the early 17th century when clay suitable for porcelain was discovered, becoming highly prized for high quality artistry.
- The dial texture is inspired by traditional craftsmanship has never stopped changing in terms of materials and moulding techniques. With Arita porcelain dial in the shade 'Ruri Blue,' commonly known as lapis-lazuli blue.
- The handcrafted nature of the face ensures that no two watches are alike, with subtle indentations and colour variances that are the characteristic of real Arita porcelain.
- Under dual-curve sapphire glass, the curved dial with curved hands and indices evoke vintage style and are specifically designed to maximise light reflections.
- The premium lining used on the strap is the same used within the original shoe design.This is the first Classic Series timepiece to feature a Blue calf leather strap; its vintage-style material is ethically and responsibly sourced from upcycled luxury shoe leather offcuts.
- Seiko Presage: Timeless looks, precisely Japanese mechanical timekeeping. Minimalistic watch designs with a distinctly Japanese aesthetic.
- The mechanism used is an in-house built 6R55 automatic movement with manual winding, accurate to -15/+25 seconds per day. This calibre movement is complete with 24 Jewels and a 72-hour power reserve.
- A stainless-steel case with screwed caseback and see-through case back.
- A Leather Strap with a deployment clasp with push button release to ensure security on the wrist.
- 100 metres water-resistant.
- 3 years manufacturer warranty.
| Warranty | 3 years |
| Edition | Presage |
| Dial Colour | Silver |
| Date Feature | Date display at the 3 o'clock position |
| Usually For | Men |
| Glass | Dual-curved Sapphire Crystal |
| Water Resistancy | 100 Metres |
| Case Width | 39.6mm |
| Case Thickness | 12.8mm |
| Case Shape | Round |
| Case Back | Screwed and See-through case back |
| Case Material | Stainless-steel |
| Band Material | Stainless-steel |
| Band Width | 20mm |
| Band Type | Strap |
| Clasp Type | Three-fold clasp with push button release |
| Movement | Automatic |
| Calibre | 6R55 |
| Jewels | 24 |
| Power Reserve | 72-hour |
| Accuracy | -15/+25 seconds per day |
| Magnetic Resistance | 4,800 A/m |

+441908983500
WhatsApp
Sign-up to our newsletter