- Limited Edition European Exclusive Watch with only 1000 pieces world wide.
- This collaboration is to celebrate the 1000th episode of the Anime series "One Piece".
- The One Piece stories are based on a pirate theme with good overcoming evil, the main character pursuing the ‘one piece’ for him to become the Pirate King. The fun, colourful and eye-catching animations are the inspiration behind this watch collaboration, with each watch representing one of the five key characters in the series.
- This exclusive model comes with an additional strap.
- The mechanism used is an in-house-built 4R36 automatic and manual winding movement. This calibre movement is complete a 41-hour power reserve.
- The easy to read dial features luminous indexes and hands.
- Hardlex crystal lens.
- 100 metres water resistant.
- Stainless-steel case watch.
- Stainless-steel Bracelet.
- Displays date and days of the week at the 3 o'clock position.
- 2-year manufacturer warranty.
| Warranty | 2 years |
| Edition | Seiko 5 |
| Usually For | Men |
| Water Resistancy | 100 Metres |
| Dial Colour | Black |
| Date Feature | Date display at the 3 o'clock position |
| Day Feature | Day display at the 3 o'clock position |
| Glass | Hardlex |
| Case Width | 42.5mm |
| Case Thickness | 13.52mm |
| Case Shape | Round |
| Case Material | Stainless-steel |
| Band Colour | Black |
| Band Material | Stainless-steel |
| Band Width | 22mm |
| Band Type | Strap |
| Clasp Type | Three-fold clasp with push button release |
| Movement | Automatic |
| Calibre | 4R36 |
| Accuracy | -35/+45 seconds per day |
| Power Reserve | 41 hours |

+441908983500
WhatsApp

























Sign-up to our newsletter