- As part of the Prospex collection, this model is a guaranteed premium timepiece with all the finery expected from Seiko.
- Limited Edition watch, Limited to 2018 timepieces.
- Limited to 1 per customer.
- Free Add-on silicone strap with the watch.
- This watch from the Seiko collection features a silver brushed dial with lumibrite hands and indexes.
- The 200 metre ISO diver certification is a must-have with a divers watch of this caliber, and the double case construction with automatic movement makes for a perfect sport watch.
- The day and date display can be seen at the 3 o'clock position.
- Fitted with stainless-steel case and powered by an automatic movement and manual winding.
- Stainless-steel bracelet watch with deployment clasp.
- The single-direction rotating bezel ensures an accurate dive time can be tracked, and if knocked can only show a shorter time.
- The crown has screw-down protection to prevent it from being pulled out by any accidental operation. Greater security is achieved by positioning the screw-lock crown at the 4 o'clock position.
- The Hardlex crystal lens.
- The orange and silver styling of this watch make for a bold piece, perfect for any occasion.
- ISO certified for diving, this watch is water resistant to 200 metres.
| Edition | Prospex |
| Usually For | Men |
| Water Resistancy | 200 Metres |
| Dial Colour | Silver |
| Date Feature | Date display at the 3 o'clock position |
| Day Feature | Day display at the 3 o'clock position |
| Glass | Hardlex Glass |
| Case Colour | Silver |
| Case Material | Stainless-steel |
| Case Width | 45mm |
| Case Thickness | 13mm |
| Band Colour | Silver |
| Band Material | Stainless-steel |
| Band Width | 21mm |
| Band Type | Bracelet |
| Clasp Type | Deployment Clasp |
| Bezel | One way rotating bezel |
| Bezel Function | Diver's elasped time |
| Movement | Automatic - 24 jewels |
| Caliber | 4R36 |

+441908983500
WhatsApp

























Sign-up to our newsletter