- A COSC-certified chronometer.
- A Swiss-made watch.
- The mechanism used is RR1103 automatic movement with self-winding capacity.
- Premium anti-reflective sapphire crystal glass provides better protection from scratches in your daily life.
- 15 micro gas tubes on hour, minute, second hands and dial for night reading capability.
- Displays the date at the 3 o'clock position.
- A stainless-steel case watch.
- A stainless-steel bracelet finished with a folding buckle to ensure security on the wrist.
- This watch also boasts an anti-magnetism of 4,800A/m.
- 5,000Gs shock resistance.
- 100 metres water-resistant.
- 4 Years Warranty.
| Warranty | 4 Years |
| Edition | Fireman |
| Dial Colour | Black |
| Date Feature | Date display at the 3 o'clock position |
| Usually For | Men |
| Glass | Anti-reflective Sapphire Crystal Glass |
| Water Resistancy | 100 Metres |
| Case Width | 40mm |
| Case Thickness | 11.3mm |
| Case Shape | Round |
| Case Material | Stainless-steel |
| Band Material | Stainless-steel |
| Band Type | Bracelet |
| Buckle Type | Folding Buckle |
| Crown | Screwed-in crown |
| Movement | Automatic |
| Calibre | RR1103 |
| Magnetic Resistance | 4,800 A/m |

+441908983500
WhatsApp

























Sign-up to our newsletter