- The splendid, eye-catching DS-1 Big Date draws attention straight away.
- It boasts stylish and radiant coloured dials, meticulous craftsmanship - leaving nothing to be desired.
- A Swiss-made watch.
- The mechanism used is ETA Powermatic 80.651 automatic movement with a Nivachron balance springs. This calibre movement is complete with 25 Jewels and a 80-hour power reserve.
- A 316L stainless-steel bezel.
- Premium anti-reflective on one side sapphire crystal glass provides better protection from scratches in your daily life.
- Displays the date at 6 o'clock position.
- A 316L stainless-steel case and bracelet finished with a 316L stainless-steel buckle clasp to ensure security on the wrist.
- 100 Metres water-resistant.
- 2-year manufacturer warranty.
| Warranty | 2 years |
| Model No. | C0294261105100 |
| Dial Colour | Black |
| Date Feature | Date display at the 6 o'clock position |
| Usually For | Men |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Water Resistancy | 100 Metres |
| Case Width | 41mm |
| Case Thickness | 11.90mm |
| Case Material | 316L Stainless-steel |
| Band Material | 316L Stainless-steel |
| Band Width | 20mm |
| Band Type | Bracelet |
| Buckle Material | 316L stainless-steel |
| Bezel Material | 316L Stainless-steel |
| Movement | Automatic |
| Jewels | 25 |
| Power Reserve | 80-Hour |

+441908983500
WhatsApp

























Sign-up to our newsletter