- Eco-Drive technology powers the watch by light. With this eco-friendly feature, you never need to replace the battery, also helping maintain the water resistance of the watch.
- 1 Second chronograph measures up to 60 minutes.
- A black dial Citizen Men's watch.
- Displays date at the 4 o'clock, the minute is shown at the 10 o'clock, the second is shown at the 6 o'clock and a 24-hour indicator at the 2 o'clock position.
- 100 metres water resistant.
- Dark grey ion-plated stainless-steel case watch.
- Brown leather strap finished with a fold-over clasp to ensure security on the wrist.
- The easy to read dial features luminous indexes and hands.
- To show our confidence in the watch, 6-year guarantee included for extra peace of mind. 5-year guarantee included with the purchase. Get an additional 1-year guarantee by registering your watch with Citizen.
| Warranty | 6 years (5 years included + 1 year by registration) |
| Usually For | Men |
| Water Resistancy | 100 Metres |
| Dial Colour | Black |
| Date Feature | Date display at the 4 o'clock position |
| Glass | Mineral |
| Case Width | 45mm |
| Case Thickness | 12mm |
| Case Shape | Round |
| Case Back | Solid |
| Case Material | Dark Grey Ion-Plated Stainless-steel |
| Band Colour | Brown |
| Band Material | Leather |
| Band Width | 22mm |
| Crown | Pull/Push |
| Clasp Type | Fold Over Clasp |

+441908983500
WhatsApp

























Sign-up to our newsletter