- One watch, three looks, 24 time zones; the Highlife Worldtimer Manufacture is ready to explore the world of today - and tomorrow!
- One can admire the typical Genevan finishes that Frederique Constant is so fond of, perlage and circular Cotes de Geneve among them.
- The watch has hours, minutes, seconds, date by hand, worldtimer functions.
- A Swiss made watch.
- A blue dial with globe pattern embossed in the center Frederique Constant Men's watch.
- The mechanism used is FC-718 automatic movement. This calibre movement is complete with 26 Jewels and a 38-hour power reserve.
- Displays the date in subdial at the 6 o'clock position.
- The dial features three hands and Arabic numeral hour markers.
- Stainless-steel case watch.
- See-through case back.
- Stainless-steel bracelet finished with a folding buckle clasp with push buttons and includes additional straps (rubber strap and blue calf leather with crocodile pattern) to ensure security on the wrist.
- 2-year manufacturer warranty
| Warranty | 2 years |
| Edition | Highlife |
| Dial Colour | Blue |
| Date Feature | Date display at the 6 o'clock position |
| Usually For | Men |
| Water Resistancy | 50 Metres |
| Case Width | 41mm |
| Case Thickness | 12.9mm |
| Case Shape | Round |
| Case Back | See-through |
| Case Material | Stainless-steel |
| Band Colour | Silver and Blue |
| Band Material | Stainless-steel, Rubber and Calf Leather |
| Band Width | 25.50mm |
| Band Type | Bracelet |
| Clasp Type | Folding Buckle Clasp |
| Movement | Automatic |
| Calibre | FC-718 |
| Jewels | 26 |
| Power Reserve | 38 Hours |
| Vibrations | 28'800 alt/h |

+441908983500
WhatsApp

























Sign-up to our newsletter