- Mineral Glass: Hard mineral glass protects the watch from unsightly damage.
- Displays the date and days of the week at the 3 o'clock position.
- The dial features three hands and roman numeral hour markers.
- Gold-tone stainless-steel bracelet finished with a 2-pusher foldover clasp to ensure security on the wrist.
- 2-year manufacturer warranty.
| Warranty | 2 years |
| Dial Colour | Brown |
| Date Feature | Date display at the 3 o'clock position |
| Day Feature | Day display at the 3 o'clock position |
| Usually For | Ladies |
| Glass | Mineral |
| Water Resistancy | 50 Metres |
| Case Colour | Gold |
| Case Width | 32mm |
| Case Shape | Round |
| Case Material | Stainless-steel |
| Band Colour | Gold |
| Band Material | Stainless-steel |
| Band Width | 16mm |
| Interchangeable Compatibility | 16mm |
| Strap Inner Circumference | 175 +/- 5 mm |
| Band Type | Bracelet |
| Clasp Type | Foldover Clasp |
| Movement | Quartz |

+441908983500
WhatsApp

























Sign-up to our newsletter