- With rich black leather and punctuated Roman numerals, our classic Grant watch has everything you need for a best-dressed season. This Grant watch also features a chronograph movement.
- Modelled after vintage clocks, our Roman numerals are uniquely designed to provide artistic balance to the dial. In order to create a sense of depth, we also layered the sub-eyes over the numerals, which gives them the effect of being cut off.
- A black dial Fossil Men's watch.
- Battery Type: SR626SW.
- The dial features three hands and hour markers.
- This watch features a 24-hour format at the 3 o'clock position, a stopwatch minute hand at the 9 o'clock position and a stopwatch second hand at the 6 o'clock position.
- Strap Inner Circumference: 200 +/- 5 mm.
- Silver stainless-steel case watch.
- Black leather strap finished with a buckle clasp to ensure security on the wrist.
- 2-year manufacturer warranty.
| Warranty | 2 years |
| Dial Colour | Black |
| Usually For | Men |
| Water Resistancy | 50 Metres |
| Case Colour | Silver |
| Case Width | 44mm |
| Case Thickness | 12mm |
| Case Shape | Round |
| Case Material | Stainless-steel |
| Band Colour | Black |
| Band Material | Leather |
| Band Width | 22mm |
| Clasp Type | Buckle Clasp |
| Movement | Quartz |

+441908983500
WhatsApp

























Sign-up to our newsletter