- Timeless style with the Classics Quartz.
- A swiss-made watch powered by a quartz movement.
- A silver-tone sunray dial Frederique Constant Men's watch.
- The mechanism used is an in-house-built FC-220 quartz movement completed with 1 jewel.
- Convex sapphire crystal glass provides better protection from scratches in your daily life.
- The hand-applied gold plated indexes feature white luminous treatment.
- Displays the date at 3 o'clock position.
- A yellow gold stainless-steel case watch.
- A brown calf leather with crocodile pattern finished with a pin buckle clasp to ensure security on the wrist.
- 2-year manufacturer warranty.
| Warranty | 2 years |
| Edition | Classics |
| Dial Colour | Silver |
| Date Feature | Date display at the 3 o'clock position |
| Usually For | Men |
| Glass | Convex Sapphire Crystal |
| Water Resistancy | 50 Metres |
| Case Colour | Yellow Gold |
| Case Width | 40mm |
| Case Thickness | 8.61mm |
| Case Shape | Round |
| Case Material | Stainless-steel |
| Band Colour | Brown |
| Band Material | Calf Leather |
| Band Width | 20mm |
| Clasp Type | Pin Buckle |
| Movement | Quartz |
| Calibre | FC-220 |
| Jewels | 01 |
| Battery Life | 45 Months |

+441908983500
WhatsApp
Sign-up to our newsletter