- A Casio G-Shock watch with unique octagonal shape and a camouflage bezel.
- Combination of analog and digital display.
- Displays date in the dial at 9'o clock position.
- 5 daily alarms: The daily alarm reminds you about recurring events with an acoustic signal at the time you have set. This model has 5 independent alarms for flexible reminders of important appointments.
- Automatic Calendar: Once set, the automatic calendar always displays the correct date.
- Core Guard Structure: Four stainless-steel pipes form a metal frame that joins the bezel securely with the case back for increased shock resistance.
- Countdown Timer Function: Countdown Range: 24 hours, Measuring Unit: 1 second.
- Date And Weekday Display: The current date and weekday are displayed on the watch face.
- Display Illumination: Separate illumination of the analogue and digital components ensures optimum readability in low light conditions., LED light, Selectable illumination duration (1.5 seconds or 3 seconds), With afterglow.
- Mute Function: The button tones on the mode button can be switched off for the discreet operation. Pre-set alarm or timer functions remain active.
- Neobrite: A luminous coating on the watch hands provides illumination in the dark.
- Shock Resistant: The shock-resistant structure protects the watch from impact and vibration.
- Stopwatch function - 1/100 sec. - 24 hours: Elapsed time, split time and final time are measured with 1/100-sec accuracy. The watch can measure times of up to 24 hours.
- Vibration Resistant: Resistant against vibration from heavy-duty operations.
- World time function: Displays the current time in major cities and specific areas around the world.
- The time can be displayed in 12-hour or 24-hour format.
- Black carbon reinforced resin case watch.
- Black resin strap finished with a buckle clasp to ensure security on the wrist.
- Low Temperature Resistant: -10 °C/ 14°F.
- 200 metres water resistant.
- Mineral Glass: Hard mineral glass protects the watch from unsightly damage.
- Accuracy: +/- 15 seconds per month.
- 2-year manufacturer warranty.
| Warranty | 2 years |
| Usually For | Men |
| Water Resistancy | 200 Metres |
| Glass | Mineral |
| Case Colour | Black |
| Case Width | 45.4mm |
| Case Thickness | 11.8mm |
| Case Shape | Round |
| Case Back | Screwed |
| Case Material | Carbon-Reinforced Resin Case |
| Band Colour | Black |
| Band Material | Resin |
| Band Width | 26mm |
| Clasp Type | Buckle Clasp |
| Bezel | Fixed |
| Crown | Push Crown |
| Movement | Quartz |
| Accuracy | +/- 15 seconds per month |

+441908983500
WhatsApp

























Sign-up to our newsletter