- Crosswind calculator, chronograph and now a second time zone.
- It takes a super sized case to contain all the aviation features the Hamilton designers have packed into this latest addition to the Khaki X-Wind collection.
- Adventure meets accuracy and makes a lasting impression, whether you're the captain of the craft or on board as a passenger.
- A Swiss-made GMT watch powered by a Quartz movement.
- The mechanism used is G10.962 quartz movement.
- Premium sapphire crystal glass provides better protection from scratches in your daily life.
- The easy to read dial features luminous silver-tone hands.
- Displays date at the 3 o'clock position.
- This chronograph watch features three sub-dials displaying: 60 seconds, 12 hours, and 24 hours.
- The dial features Arabic numeral hour markers.
- A stainless-steel case watch features a screw down crown.
- A cow leather strap finished with a pin buckle to ensure security on the wrist.
- 100 metres water-resistant.
- 2 years international warranty.
| Warranty | 2 years international warranty |
| Edition | Khaki Aviation |
| Dial Colour | Blue |
| Date Feature | Date display at the 3 o'clock position |
| Usually For | Men |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Water Resistancy | 100 Metres |
| Case Colour | Silver |
| Case Width | 46mm |
| Case Thickness | 13.75mm |
| Case Shape | Round |
| Case Material | Stainless-steel |
| Band Colour | Brown |
| Band Material | Cow leather |
| Band Width | 22mm |
| Buckle Type | Pin Buckle |
| Movement | Quartz |
| Calibre | G10.962 |

+441908983500
WhatsApp

























Sign-up to our newsletter