- Beautiful, timeless, The Orient Bambino dress watch, featuring a new compact 38mm case.
- The simple, crisp, clean design of this Bambino will match any occasion, it was made to be admired.
- The mechanism used is the high powered in-house F672 Hand-winding automatic movement; complete with 22 Jewels and a 40-hour power reserve.
- The signature Domed Mineral Glass: protects the watch from unsightly damage.
- Displays the date at the 3 o'clock position.
- A white convex dial featuring simple silver bar indices and classic proportions, adding to the overall vintage aesthetic.
- A stainless-steel case with Exhibition caseback.
- A black crocodile leather strap.
- 1 year warranty.
"
| Warranty | 1 year |
| Edition | Bambino |
| Dial Colour | White |
| Date Feature | Date display at the 3 o'clock position |
| Usually For | Men |
| Glass | Mineral Glass |
| Water Resistancy | 30 Metres |
| Case Width | 38.4mm |
| Case Thickness | 12.5mm |
| Case Shape | Round |
| Case Back | Exhibition caseback |
| Case Material | Stainless-steel |
| Band Colour | Black |
| Band Material | Crocodile leather |
| Band Width | 20mm |
| Movement | Automatic |
| Calibre | F6724 |
| Jewels | 22 |
| Power Reserve | 40 Hours |

+441908983500
WhatsApp

























Sign-up to our newsletter