- A black dial Seiko Men's watch.
- The mechanism used is an in-house-built 4R36 automatic movement and manual winding. This calibre movement is complete with 24 Jewels and a 41-hour power reserve.
- The uni-directional rotating bezel: The precise and safe operation of the uni-directional bezel prevents accidental rotation. This is to prevent the watch from displaying the elapsed time shorter than it actually is.
- Stop second hand function.
- Black silicone strap finished with a buckle clasp to ensure security on the wrist.
- 100 metres water resistant.
- Stainless-steel case watch.
- The easy to read dial features luminous indexes and hands.
- Displays date and days of the week at the 3 o'clock position.
- Hardlex crystal lens.
- 3-year manufacturer warranty, extended to 4 years through the WatchO Extended Warranty offer.
| Warranty | 3 years + 1 year extended from WatchO |
| Edition | 5 Sports |
| Usually For | Men |
| Water Resistancy | 100 Metres |
| Dial Colour | Black |
| Date Feature | Date display at the 3 o'clock position |
| Day Feature | Day display at the 3 o'clock position |
| Glass | Hardlex |
| Case Colour | Rose Gold |
| Case Width | 42.5mm |
| Case Thickness | 13.4mm |
| Case Shape | Round |
| Case Back | Screw |
| Case Material | Stainless-steel |
| Band Colour | Black |
| Band Material | Silicone |
| Band Width | 22mm |
| Bezel | Unidirectional Rotating |
| Crown | Pull Crown |
| Movement | Automatic |
| Calibre | 4R36 |
| Jewels | 24 Jewels |
| Power Reserve | 41 hours |
| Accuracy | +45 to -35 seconds per day |
| Clasp Type | Buckle |

+441908983500
WhatsApp

























Sign-up to our newsletter