- This watch from the Seiko collection features a black dial with three hands and the "Seiko" logo at 12 o'clock.
- The easy to read dial features luminous indexes and hands.
- Displays date at the 3 o'clock position.
- The dial features three hands and hour markers.
- 100 metres water-resistant.
- Black stainless-steel case watch.
- Black stainless-steel bracelet finished with a deployment clasp to ensure security on the wrist.
- Hardlex crystal lens.
- 2-year manufacturer warranty.
| Warranty | 2 years |
| Edition | Seiko Kinetic |
| Dial Colour | Black |
| Date Feature | Displays date at the 3 o'clock position |
| Usually For | Men |
| Glass | Hardlex |
| Water Resistancy | 100 Metres |
| Case Colour | Black |
| Case Width | 41mm |
| Case Thickness | 12mm |
| Case Shape | Round |
| Case Material | Stainless-steel |
| Band Colour | Black |
| Band Material | Stainless-steel |
| Band Width | 18mm |
| Band Type | Bracelet |
| Clasp Type | Deployment Clasp |
| Movement | Kinetic |

+441908983500
WhatsApp

























Sign-up to our newsletter