- This watch from the Seiko collection features a green dial with three hands and the "Seiko" logo at the 12 o'clock.
- Displays date at the 3 o'clock position.
- Fitted with stainless-steel case and powered by a kinetic movement.
- Brown leather strap detailed with white stitching and finished with a buckle clasp to ensure security on the wrist.
- This watch has a luminescent filling in the hands, making the watch easier to see in poor lighting.
- Powered by simply by movement, the Kinetic watch features a unique mechanism that self winds just by movement.
- The brown and green styling of this watch make for a bold piece, perfect for any occasion.
- Made to survive stresses of daily life and for everything from laundry and washing your hands, to getting caught in true British rain, this watch is 100 metres water resistant.
- 2-year manufacturer warranty, extended to 3 years through the WatchO Extended Warranty offer.
| Warranty | 2-years + 1-year from WatchO |
| Usually For | Men |
| Water Resistancy | 100 Metres |
| Dial Colour | Green |
| Date Feature | Date display at the 3 o'clock position |
| Glass | Hardlex |
| Case Width | 42mm |
| Case Thickness | 10mm |
| Case Shape | Round |
| Case Material | Stainless-steel |
| Band Colour | Brown |
| Band Material | Leather |
| Band Width | 22mm |
| Clasp Type | Buckle |
| Movement | Kinetic |

+441908983500
WhatsApp

























Sign-up to our newsletter