- This striking watch from the Seiko Premier Kinetic collection features a blue dial with roman numerals indexes and hands, and the "Seiko" logo at the 12 o'clock.
- These kinetic watches are charged by the same rotor you would find in an automatic watch. When your arm moves, the rotor turns, charging the internal battery. This provides a longer lasting power for the watch and without the need to change the battery.
- Displays date at the 12 o'clock, the month is shown at the 6 o'clock, and a 24-hour indicator at the 4 o'clock position.
- The case is machined from high grade stainless-steel for the perfect balance between style and comfort.
- Stainless-steel bracelet watch with fold over clasp.
- Perpetual Calendar: The date automatically adjusts at the start of each month, including on leap years.
- Premium sapphire crystal glass provides better protection from scratches in your daily life.
- The blue and silver styling of this watch make for a bold piece, perfect for any occasion.
- Suitable for swimming, diving and snorkelling, this watch is 100 metres water resistant.
- 2-year manufacturer warranty, extended to 3 years through the WatchO Extended Warranty offer.
| Warranty | 2 years + 1 year extended from WatchO |
| Edition | Premier |
| Usually For | Men |
| Water Resistancy | 100 Metres |
| Dial Colour | Blue |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Case Width | 42mm |
| Case Thickness | 12mm |
| Case Shape | Round |
| Case Material | Stainless-steel |
| Band Colour | Silver |
| Band Material | Stainless-steel |
| Band Width | 22mm |
| Band Type | Bracelet |
| Movement | Kinetic (Automatic Winding) |
| Calibre Number | 7D56 |
| Clasp Type | Fold Over Clasp |

+441908983500
WhatsApp

























Sign-up to our newsletter