- This striking watch from the Seiko Premier Kinetic collection features a black dial with three hands and the "Seiko" logo at the 12 o'clock.
- These kinetic watches are charged by the same rotor you would find in an automatic watch. When your arm moves, the rotor turns, charging the internal battery. This provides a longer lasting power for the watch and without the need to change the battery.
- Displays date at the 12 o'clock, the month is shown at the 6 o'clock and a 24-hour indicator at the 4 o'clock position.
- The case is machined from high grade stainless-steel for the perfect balance between style and comfort.
- Black leather strap finished with buckle clasp to ensure security on the wrist.
- Perpetual Calendar: The date automatically adjusts at the start of each month, including on leap years.
- Premium sapphire crystal glass provides better protection from scratches in your daily life.
- The black and silver styling of this watch make for a bold piece, perfect for any occasion.
- Made to survive stresses of daily life and for everything from laundry and washing your hands, to getting caught in true British rain, this watch is 100 metres water resistant.
- 2-year manufacturer warranty, extended to 3 years through the WatchO Extended Warranty offer.
| Warranty | 2-years + 1-year from WatchO |
| Edition | Premier |
| Usually For | Men |
| Water Resistancy | 100 Metres |
| Dial Colour | Black |
| Date Feature | Date display at the 12 o'clock position |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Case Colour | Silver |
| Case Width | 42.9mm |
| Case Thickness | 12.3mm |
| Case Shape | Round |
| Case Material | Stainless-steel |
| Back Case | Screwed Case Back |
| Back Case Material | Stainless-steel |
| Band Colour | Black |
| Band Material | Leather |
| Band Width | 22mm |
| Clasp Type | Buckle |
| Movement | Kinetic (Automatic Winding) | Caliber | 7D56 |
| Crown | Pull Crown |
| Bezel Material | Stainless-steel |
| Rotating Bezel | None-Fixed |

+441908983500
WhatsApp

























Sign-up to our newsletter