- As part of the Prospex Save The Ocean collection, this model is a premium timepiece with all the finery expected from Seiko's superior Prospex series.
- Premium anti-reflective sapphire crystal glass with magnifier provides better protection from scratches in your daily life.
- Ceramic Bezel
- Special edition engraved on the case back.
- The mechanism used is an in-house-built 4R36 automatic movement with manual winding capacity. This calibre movement is complete with 24 Jewels and a 41-hour power reserve.
- The uni-directional rotating bezel: The precise and safe operation of the uni-directional bezel prevents accidental rotation. This is to prevent the watch from displaying the elapsed time shorter than it actually is.
- Stop seconds hand function.
- 200 metres water resistant.
- Stainless-steel case watch.
- Black silicone strap finished with a buckle clasp to ensure security on the wrist.
- The easy to read dial features luminous indexes and hands.
- Displays date and days of the week at the 3 o'clock position
- 2-year manufacturer warranty.
| Warranty | 2 years |
| Edition | Prospex |
| Usually For | Men |
| Water Resistancy | 200 Metres |
| Dial Colour | Blue |
| Date Feature | Date display at the 3 o'clock position |
| Day Feature | Day display at the 3 o'clock position |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Case Width | 45mm |
| Case Thickness | 13.2mm |
| Case Shape | Round |
| Case Back | Screw case back |
| Case Material | Stainless-steel |
| Band Colour | Black |
| Band Material | Silicone |
| Band Width | 22mm |
| Clasp Type | Buckle Clasp |
| Bezel | Unidirectional rotating bezel |
| Bezel Material | Ceramic |
| Crown | Screw-Down |
| Movement | Automatic |
| Calibre | 4R36 |
| Jewels | 24 |
| Power Reserve | 41 Hours |
| Accuracy | +45 to -35 seconds per day |

+441908983500
WhatsApp

























Sign-up to our newsletter