- The STORM Elexi is a statement watch with unique cut glass dial.
- The perfect fashion watch for day or evening wear.
- This sophisticated watch has a Ice jewel face.
- STORM watches are made from high quality sustainable materials which are responsibly sourced and recyclable.
- The mechanism used is the quartz movement.
- Mineral Glass: Hard mineral glass protects the watch from unsightly damage.
- A stainless-steel case watch.
- A silver two tone linked metal bracelet finished with a double fold safety steel clasp to ensure security on the wrist.
- 2-year manufacturer warranty.
| Warranty | 2 years |
| Edition | Elexi |
| Dial Colour | Ice |
| Usually For | Ladies |
| Glass | Mineral |
| Water Resistancy | 50 Metres |
| Case Width | 33mm |
| Case Thickness | 9.3mm |
| Case Shape | Round |
| Case Back | Stainless-steel |
| Case Material | Stainless-steel |
| Band Colour | Silver |
| Band Material | Metal |
| Band Width | 16mm |
| Band Type | Bracelet |
| Clasp Type | Double Fold Safety Steel Clasp |
| Battery | Standard |
| Fitting Size: | 180mm Max |
| Movement | Quartz |

+441908983500
WhatsApp

























Sign-up to our newsletter