- Swiss-made quartz watch, built to Swiss quality.
- This watch from the Swatch collection features a silver dial with silver hands and dot hour markers, and the "Swatch" logo at the 6 o'clock.
- Fitted with stainless-steel case and powered by a quartz movement.
- Two-tone stainless-steel bangle bracelet with crystal inserts and finished with a fold over clasp.
- Medium-size dial.
- An easy battery-replacement option.
- The silver and gold styling of this watch make for a bold piece, perfect for any occasion.
- Made to survive light splashes and rain, this watch is rated 30 metres water resistant.
- 2-year manufacturer warranty, extended to 3 years through the WatchO Extended Warranty offer.
| Warranty | 2 years + 1 year extended from WatchO |
| Edition | Irony Lady |
| Model Name | Lady Passion |
| Usually For | Ladies |
| Water Resistancy | 30 Metres |
| Dial Colour | Silver |
| Case Colour | Silver |
| Case Width | 25mm |
| Case Thickness | 8mm |
| Case Shape | Round |
| Case Material | Stainless-steel |
| Case Back | Solid |
| Band Colour | Two-Tone |
| Band Material | Stainless-steel |
| Band Width | 10mm |
| Band Type | Bracelet |
| Clasp Type | Fold Over Clasp |
| Bezel | Fixed |
| Movement | Quartz |
| Crown | Pull/Push |

+441908983500
WhatsApp

























Sign-up to our newsletter