- Swiss-made quartz watch, built to Swiss quality.
- An easy battery-replacement option.
- An olive green sunray dial Swatch Men's watch.
- Olive green silicone strap finished with a buckle clasp to ensure security on the wrist.
- Silver stainless-steel case watch.
- The easy to read dial features luminous hands.
- 2-year manufacturer warranty, extended to 3 years through the WatchO Extended Warranty offer.
| Warranty | 2 years + 1 year extended from WatchO |
| Edition | Skin Irony 42 |
| Usually For | Men |
| Water Resistancy | 30 Metres |
| Dial Colour | Olive Green |
| Case Colour | Silver |
| Case Material | Stainless-steel |
| Case Width | 42mm |
| Case Thickness | 7mm |
| Case Shape | Round |
| Case Back | Case with Battery Hatch |
| Band Colour | Olive Green |
| Band Material | Silicone |
| Band Width | 21mm |
| Clasp Type | Buckle |
| Crown | Pull Crown |
| Movement | Quartz |

+441908983500
WhatsApp

























Sign-up to our newsletter