- The delicate Bellissima has been designed to be worn during these magic moments and special occasions, to embrace your eternal beauty.
- The perfect accessory for every season and every occasion.
- A Swiss made watch.
- A white HMsD dial Tissot Ladies watch.
- The mechanism used is 7 3/4''' quartz movement.
- Premium sapphire crystal glass with antireflective coating provides better protection from scratches in your daily life.
- Displays date at the 6 o'clock position.
- The dial features three hands and roman hour markers.
- 316L stainless-steel case with yellow gold PVD coating watch.
- Grey and Yellow Gold interchangeable quick release bracelet finished with a butterfly clasp with push-buttons to ensure security on the wrist.
- 2 Years manufacturer warranty.
| Warranty | 2 years |
| Edition | T-Lady |
| Dial Colour | White |
| Date Feature | Date display at the 6 o'clock position |
| Usually For | Ladies |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Water Resistancy | 50 Metres |
| Case Width | 26mm |
| Case Thickness | 6.9mm |
| Case Shape | Round |
| Case Material | Stainless-steel |
| Band Colour | Grey, Yellow Gold |
| Band Material | Stainless-steel |
| Band Width | 4mm |
| Band Type | Bracelet |
| Clasp Type | Butterfly clasp with push-buttons |
| Movement | Quartz |
| Calibre | 7 3/4''' |
| Battery | Battery type Renata 364 |
| Functions | EOL (battery end-of-life indicator) |

+441908983500
WhatsApp

























Sign-up to our newsletter