- The Tissot PR 100 is a classic watch destined to be worn on any occasion.
- This PR 100 Lady Small combines timeless design with feminine details for a bold and stylish look.
- This watch is the perfect timepiece for everyday wear and special occasions. Ideal for the modern woman of today.
- A Swiss-made watch powered by a Quartz movement.
- A white mother-of-pearl HMsD dial Tissot Ladies watch.
- The mechanism used is 7 3/4''' quartz movement.
- Premium scratch-resistant sapphire crystal glass provides better protection from scratches in your daily life.
- The easy to read dial features Superluminova indexes and hands.
- Displays the date at 6 o'clock position.
- A 316L stainless-steel case with rose gold PVD coating.
- A stainless-steel bracelet finished with a folding clasp with push buttons to ensure security on the wrist.
- 100 metres water-resistant.
- 2 Years manufacturer warranty.
| Warranty | 2 years |
| Edition | T-Classic |
| Dial Colour | White mother-of-pearl |
| Date Feature | Date display at the 6 o'clock position |
| Usually For | Ladies |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Water Resistancy | 100 Metres |
| Case Width | 25mm |
| Case Thickness | 6.9mm |
| Case Shape | Round |
| Case Material | 316L stainless steel case with rose gold PVD coating |
| Band Colour | Two tone |
| Band Material | Stainless-steel |
| Band Width | 12mm |
| Band Type | Bracelet |
| Clasp Type | Folding Clasp |
| Movement | Quartz |
| Calibre | 7 3/4''' |

+441908983500
WhatsApp

























Sign-up to our newsletter