- The Tissot PR 100 is a classic watch destined to be worn on any occasion. This ladies PR 100 Sport Chic Chronograph combines timeless design with sporty and feminine details for a bold and stylish look. Ideal for the modern woman of today.
- A Swiss-made watch.
- A white mother of pearl HMsSD dial Tissot Ladies watch.
- The mechanism used is 10 1/2''' quartz movement.
- Premium scratch-resistant sapphire crystal glass provides better protection from scratches in your daily life.
- The easy to read dial features Superluminova hands.
- Displays date at the 4 o'clock, the minute is shown at the 10 o'clock, the second is shown at the 6 o'clock and a 1/10 of second counters at the 2 o'clock position.
- ADD and SPLIT functions.
- The dial features three hands and 12 diamond hour markers.
- Battery end-of-life indicator (EOL).
- 316L stainless-steel case with carnation gold PVD coating watch.
- Two-tone stainless-steel bracelet finished with a folding clasp with push buttons to ensure security on the wrist.
- 100m water-resistant watch.
- 2 years manufacturer warranty.
| Warranty | 2 years |
| Edition | T-Classic |
| Dial Colour | White Mother of Pearl |
| Date Feature | Date display at the 4 o'clock position |
| Usually For | Ladies |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Water Resistancy | 100 Metres |
| Case Colour | Two-tone |
| Case Width | 38mm |
| Case Thickness | 10.5mm |
| Case Shape | Round |
| Case Material | 316L Stainless-steel |
| Band Colour | Two tone |
| Band Material | Stainless-steel |
| Band Width | 19mm |
| Band Type | Bracelet |
| Clasp Type | Folding Clasp with Push Buttons |
| Movement | Quartz |
| Calibre | 10 1/2''' |
| Carat | 0.0456 |
| Diamonds | 12 |

+441908983500
WhatsApp

























Sign-up to our newsletter