- The Tissot Supersport Chrono is a masculine, dynamic and futuristic collection, which offers a wide range of references giving everyone the possibility to pick the watch which fits best to their wrist.
- This Chronograph, is the quintessence of modern sportiness.
- The indices give a better visibility of the time and add depth to the dial.
- A Swiss-made watch.
- A black HMsSD dial Tissot Men's watch.
- The mechanism used is 13 1/4''' quartz movement.
- The watch has aluminium bezel ring.
- Premium sapphire crystal glass with double-sided antireflective coating provides better protection from scratches in your daily life.
- The easy to read dial features Superluminova indexes and hands.
- Displays the date at the 6 o'clock, central 60-seconds chronograph hand, 30-minutes and 1/10 of a second counters, ADD and SPLIT functions.
- A 316L stainless-steel case watch.
- A grey stainless-steel interchangeable quick release bracelet finished with folding clasp with safety and diver extension to ensure security on the wrist.
- 300 metres water-resistant.
- 2 Years manufacturer warranty.
| Warranty | 2 years |
| Edition | T-Sport |
| Dial Colour | Black |
| Date Feature | Date display date at 6 o'clock position |
| Usually For | Men |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Water Resistancy | 300 Metres |
| Case Width | 45.50mm |
| Case Thickness | 11.9mm |
| Case Shape | Round |
| Case Back | Screw-down caseback |
| Crown | Screw-down |
| Case Material | 316L Stainless-steel |
| Band Colour | Grey |
| Band Material | Stainless-steel |
| Band Width | 22mm |
| Band Type | Bracelet |
| Clasp Type | Folding clasp |
| Bezel | Uni-directional Rotating Bezel |
| Bezel Material | Aluminium |
| Movement | Quartz |
| Calibre | 13 1/4''' |
| Battery | Renata 394 |

+441908983500
WhatsApp

























Sign-up to our newsletter