- It's time to evolve. The evo2 embodies minimalist design and traditional Swiss craftmanship.
- It represents a true progression of the original Classic collection by keeping the same timeless Bauhaus style, but adding more fluid, organic shapes to the watch.
- The seamless housing and the slightly rounded case offer maximum comfort on your wrist.
- A Swiss-made watch.
- Stainless-steel mesh bracelet watch with milanese clasp.
- Official Swiss Railway design, including the iconic red second hand.
- Fitted with a Ronda 763E quartz movement for precision accuracy.
- Sapphire crystal lens for the best protection from daily life, without sacrificing visibility outside.
- The white and silver styling of this watch makes for a bold piece, perfect for any occasion.
- Made to survive stresses of daily life and for everything from laundry and washing your hands, to getting caught in true British rain, this watch is 30 metres water resistant.
- 2-year manufacturer warranty.
| Warranty | 2 years |
| Edition | Evo2 Petite |
| Usually For | Ladies |
| Water Resistancy | 30 Metres |
| Dial Colour | White |
| Glass | Sapphire Crystal |
| Case Colour | Silver |
| Case Shape | Round |
| Case Material | Stainless-steel |
| Case Width | 26mm |
| Case Thickness | 8mm |
| Case Back | Pressed Caseback |
| Back Case Material | Stainless-steel |
| Band Colour | Silver |
| Band Material | Stainless-steel |
| Band Width | 12mm |
| Band Type | Bracelet |
| Movement | Quartz |
| Crown | Regular Gasket |

+441908983500
WhatsApp

























Sign-up to our newsletter